Vyberte stránku

Jak se píše hvězdička :* ? Článek s procvičením!

autor: | 29. 06. 2021

Hvězdička je oblíbený znak, pokud někomu přes chat posíláte pusu, anebo pokud v textu chcete dodat nějaké informace pod čarou. Její napsání je jednoduché, pokud máte numerickou klávesnici, kde je pro ní přímo tlačítko, ale co dělat, pokud jí nemáte?

.

Klávesové zkratky pro hvězdičku

Hvězdičku můžete napsat, když zmáčknete najednou klávesy Ctrl, levý Altu a mínus (CTRL+Alt+-)

Hvězdička pomocí levého altu
Hvězdička pomocí levého altu

Anebo pomocí pravého Altu a mínus (AltGr + – )

Hvězdička pomocí pravého altu
Hvězdička pomocí pravého altu

Vyzkoušejte si to:

HvězdičkaLevý altPravý alt
*ctrl + Alt + –Alt Gr + –
Jak napsat hvězdičku na klávesnici

Hvězdička pomocí ASCII kódů

Stejně tak jako ostatní znaky, i pro hvězdičku najdete její ASCII kód, a tak jí můžete napsat pomocí levého altu a numerické klávesnice kódem 42.

Pokud máte numerickou klávesnici, zkuste si, zda Vám to funguje:

.

Psaní na klávesnici

Udělat z klávesnice svého nejlepšího kamaráda není těžké, ale jako u všech dobrých přátelství, i tomuto musíte věnovat čas. Samotné zkratky se naučíte hravě, pak přichází na řadu procvičování, dokud se nestanou Vaší druhou přírozeností. Pokud Vás láká naučit se používat klávesnici jako profesionál, umět zapojit všechny prsty a naučit se běžné znaky, kurz Psaní Hravě je tu pro Vás.

Kdy se používá hvězdička

Hvězdička byla poprvé použita už v textech starých Řeků, kteří malými pomlčkami, křížky a hvězdičkami označovali místa v textu, kde chtěli přidat svůj komentář či opravu. Dodnes je používaná u poznámek pod čarou či u anotací. Dále se s ní v textu můžete setkat, pokud se udává datum narození, např. Karel Čapek (*1890), anebo při násobení, pokud se rozhodnete nepoužít speciální znak pro krát, tj. 5*8=40.

S hvězdičkou se můžete setkat, pokud autor chtěl v textu použít sprosté slovo, ale zároveň nechtěl, anebo nebylo vhodné, aby celé slovo bylo výslovně uvedeno (třeba oblíbené anglické F*ck).

Neméně oblíbená je v programování, kde může znamenat mnoho různých věcí, v závislosti na tom v jakém jazyce programujete.

V průběhu staletí se vzhledově trochu změnila. Nejprve se jednalo o křížek s čtyřmi tečkami, postupně se tyto tečky spojily a vznikla hvězdička s osmi cípy. Dnes je nejběžnější pěti anebo šesticípá v závislosti na tom, jaký se používá font a styl.

Mohlo by vás zajímat

Několik tipů, které dodržovat při práci u počítače

Několik tipů, které dodržovat při práci u počítače

Při dlouhodobé práci u počítače je důležité nejen to, jak správně sedět, ale také to, jak správně rozložit ruce na klávesnici a kam se při práci u monitoru dívat. U počítače totiž trávíme čím dál více času, a to pro naše tělo není zdravé. Snažme se proto tuto práci...

Jak se píše libra? Článek s procvičením!

Jak se píše libra? Článek s procvičením!

Potřebujete do svého textu přidat symbol pro libru? Nechce se Vám do textu uvádět nehezké GBP? V článku najdete nejen jak na to, ale budete si to moct ihned procvičit. Zvědavci se na konci dozvědí i to, jak se libra stala librou. Libra na PC Pokud máte českou...

Prstkrabice, aneb proč strkat prsty skrz krabici?

Prstkrabice, aneb proč strkat prsty skrz krabici?

Jakým způsobem docílíte toho, že budete psát skutečně rychle? Jednoduše: naučíte se psát bez koukání na klávesnici. A v tom vám právě pomůže prstkrabice. Proč je prstkrabice důležitá? Na rychlosti vašich prstů vlastně ze začátku tolik nezáleží. Můžete psát relativně...