Vyberte stránku

Cviky k počítači #3: protáhněte celou páteř

autor: | 30. 08. 2018

Většina z nás vykonává svou práci v kanceláři – u počítače. A právě to je pro naše tělo nezdravé. Připravili jsme pro vás další díl ze seriálu o cvicích, které zvládnete snadno a rychle, aniž byste museli odejít od počítače.

V prvním díle jsme se zaměřili na krční páteř a poradili vám, co udělat ještě před tím, než začnete cvičit. V druhém díle jsme protáhli hrudník a rozhýbali pánev. Ve třetím díle našeho seriálu si společně protáhneme skoro celé tělo.

Rozhýbejte boky

Cviky, které zvládnete i u počítače

První cvik, který jsme pro vás připravili, je takzvané kráčení pánve. Nejprve si dejte ruce v bok a dělejte pánví malé osmičky.

Pokud nevíte, jak na to, zkuste si představit, že se svou pánví pádlujete. Pravá půlka nahoru, dopředu a dolů. Levá půlka nahoru, dopředu a dolů. Hned to jde lépe, že?

Jakmile dopádlujete na kraj židle, otočte směr a začněte pádlovat na druhou stranu. Pravá půlka nahoru, dozadu a dolů. Levá půlka nahoru, dozadu a dolů.

Abyste dělali cvik správně, snažte se hrudník držet ve stále stejné pozici a vyhněte se kývání zleva doprava.

Narovnejte se

Ruce na stehna

Rozhýbejte celou páteř.

Zapřete si dlaně o stehna tak, aby zůstaly kousek před pánví. Potom zatlačte patkami dlaní (směrem k patám). Dejte pozor na to, 

abyste nezvedali ramena. Pohyb by měl vycházet především z loktů. Představte si, že jste loutka, kterou někdo tahá za provázek na

hlavě a vytáhněte se za provázkem do výšky. Měli byste cítit, jak začalo pracovat vaše břicho a mezilopatkové svaly.

 

Ruce na stůl

Zacvičte si v kanceláři za pár minut.

V tomto cviku je nutné, abyste se opřeli lokty o stůl před vámi. Pokud ho máte příliš nízko, opřete si pouze dlaně tak, aby vaše předloktí směřovala mírně k sobě. Celým předloktím (patkou dlaně) potom zatlačte do stolu a mírně se k němu přitáhněte. Nakonec se vytáhněte do výšky a opřete se o plosky nohou. Opět si můžete představit, že jste loutka, kterou někdo tahá za provázek na hlavě směrem vzhůru. Cviky vám potom půjdou lépe.   

A jak poznáte, že cvik děláte správně? Stejně jako v minulém cviku byste měli cítit mírné pnutí na břiše a v oblasti mezilopatkových svalů.

Tip na závěr

Dlouhodobé sezení u počítače není pro naše tělo zdravé, a proto se kromě těchto cviků snažte dělat i procházky po kanceláři. Běžte si něco okopírovat, odskočte si na WC, nebo zajděte za kolegou pro radu. Důvodů může být spousta.  

Zajímá vás, jak snadno u počítače protáhnout další části těla, jako je krční páteř, pánev nebo hrudník? Čtěte náš seriál, který jsme připravili ve spolupráci s fyzioterapeutkou Eliškou Mirskou z Jak sedět. Dozvíte se plno tipů na jednoduché cviky, které zvládnete za pár minut přímo v kanceláři.

Mohlo by vás zajímat

Novoroční výzva 2022: jak to proběhlo

Novoroční výzva 2022: jak to proběhlo

Od 3. ledna do 3. února jsme vyhlásili druhý ročník novoroční výzvy. Naším cílem bylo dát lidem impuls, aby se naučili psát všemi deseti právě teď a aby začali nový rok s dovedností, která jim dokáže ušetřit hodiny času. Jak tedy tato výzva dopadla? Součástí výzvy...

Jak se naučit psát všemi deseti

Jak se naučit psát všemi deseti

Umět psát všemi deseti má řadu výhod, a to například to, že v psaní na počítači budete rychlejší a tím pádem také produktivnější. Kromě toho navíc prokrvíte všechny svoje prsty a snížíte množství překlepů. Budete zkrátka psát jako profesionál. A pokud vás ani tyto...

Jak hodnotit žáky při výuce v Psaní Hravě

Jak hodnotit žáky při výuce v Psaní Hravě

Jako učitel si možná kladete otázku, jak vlastně žáky hodnotit v psaní všemi deseti. Učitelé často žáky hodnotí podle přesnosti psaní, počtu chyb a výsledných procent. Tato negativní motivace ale u školáků často vyvolává stres a to vede k tomu, že žáci nemají psaní...