Vyberte stránku

Proč bude psaní všemi deseti aktuální i za deset let?

autor: | 16. 02. 2025

Jako moderní lidé dnes zažíváme novou éru technologií a inteligentních řešení. Komunikujeme a pracujeme online, zvykáme si na virtuální realitu a těžkou práci za nás odvádějí roboti. Momentálně zažívá obrovský boom umělá inteligence (AI).

V kontextu tohoto všeho se ovládání psaní na klávesnici může zdát jako zbytečnost, která brzy upadne do zapomnění. Jenže každá mince má dvě strany. A stejně jako mají různé inovace své plusy, mají i své mínusy a omezení. Někdy jednoduše zůstaneme u dobré a osvědčené klasiky – klávesnice a počítače. Zdá se vám to nepravděpodobné?

 

Tady jsou 4 důvody, proč bude psaní všemi deseti aktuální i v příštím desetiletí.

 

1. AI si neporadí se vším

Dnes už existuje umělá inteligence (AI) a algoritmy, které dokáží vygenerovat text. Avšak AI nemůže vygenerovat text bez lidského dohledu. Je potřeba jí napsat zadání a následně text, který vygeneruje, dodatečně zkontrolovat a upravit, případně naformátovat. Na to vše je stále potřeba použít klávesnici.

 

psaní všemi deseti

 

TIP: Ovládání počítače pomocí klávesnice je mnohem rychlejší než pomocí myši. Klávesové zkratky vám pomohou napsat a upravit text opravdu rychle. Návod, jak na to i přehledný tahák najdete v článku Klávesové zkratky pro PC: psaní a úprava textu.

 

2. Zadávání hlasem je dobré, ale…

Ačkoli existují technologie jako například hlasové ovládání, ne vždy je možné je použít. Například v kavárně nebo na ulici, kde je hodně hluku. V takovém prostředí může být obtížné slyšet hlasové příkazy. Navíc technologie často nesprávně překládá mluvená slova, což vede k chybám v textu. Další nevýhodou je, že některé věci jednoduše nelze zadat hlasem, například některá jména a faktické údaje.

Věděli jste, že přibližně polovina kláves na klávesnici slouží k zápisu písmen, číslic nebo znaků? Ty zbývající slouží k provádění určitých činností a další možnosti poskytuje stlačení více těchto kláves současně.

 

3. Stará dobrá klasika

Mnoho inovací se vymyslí, ale ne všechny se v praxi osvědčí. Počítače a notebooky, ke kterým neodmyslitelně patří klávesnice a myš, tak jednoduše nic nenahradí. Ačkoli je současným trendem mít různé IT zařízení kompaktní, co nejmenších rozměrů a co nejlehčí, na druhé straně této sinusoidy je praktické používání.

Například u smartphonů bylo testováno mnoho formátovaných klávesových zkratek. Problémem bylo, jak dostat každou klávesu na tak malou plochu. Jednou velmi populární metodou byla tzv. „měkká klávesnice“, která je vybavena vizuálním displejem s dotykovou obrazovkou. Text se zadává klepnutím na klávesy pomocí dotykového pera nebo prstu. Měkká klávesnice zmizí, když se nepoužívá. Ale kdo z nás si umí představit takto pracovat několik hodin denně?

psaní všemi deseti

Klávesnice jsou součástí historie počítače už od jeho počátků. Svůj tvar však klávesnice získala až o něco později. V roce 1868 patentoval Christopher L. Sholes první praktický moderní psací stroj a po sérii technologického vývoje se psací stroj postupně vyvinul do počítačové klávesnice, jakou známe dnes.

 

4. Psaní na klávesnici není jen o psaní

Umět psát všemi deseti na klávesnici je skvělá dovednost, ale tím to nekončí. Tento pojem zahrnuje celkové ovládání klávesnice – znát alespoň ty nejvyužívanější klávesové zkratky, speciální znaky či různé funkce jednotlivých kláves. Pokud toto ovládáte, ušetříte spoustu času a energie. Ano, určitě i nervů.

 

Chcete se naučit správně ovládat klávesnici?

Vyzkoušejte zdarma kurz Psaní Hravě. Naučíme vás správné rozložení prstů a správné ovládání kláves – a to vše zábavným způsobem.

 

Chci se naučit psát všemi deseti.

Mohlo by vás zajímat

Šablony přehledně a jednoduše

Šablony přehledně a jednoduše

Aktualizované šablony pro rok 2022/2023 najdete v tomto článku! Když se řekne slovo šablona, řadě lidí ve školství vstávají hrůzou chlupy na zádech, další jen pokrčí rameny, protože moc neví o co přesně jde a hrstka těch nejodolnějších se skrytě usměje. Proč? Protože...

„Výuku psaní na klávesnici bych zavedla už na základních školách“, říká Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, vedoucí fyzioterapeut z FYZIOklinika.cz

„Výuku psaní na klávesnici bych zavedla už na základních školách“, říká Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, vedoucí fyzioterapeut z FYZIOklinika.cz

Lidé pracující na počítači tvoří polovinu klientely fyzioterapeutů. Přichází s bolestmi zad, migrénami, stěžují si na brnění rukou nebo otékání nohou. Problém ale začíná u špatného sedu, ve kterém setrvávají i několik hodin denně. Při psaní na klávesnici a koukání do...