Vyberte stránku

Stupeň patří mezi znaky, které nepoužíváme dost často na to, abychom si snadno zapamatovali, kde se nachází, ale zároveň je přeci jenom potřeba. Takže kde stupeň najdeme a jak to udělat, abychom ho při psaní nemuseli již vícekrát hledat?

Jak na stupeň ° na PC

Stupeň lze napsat několika způsoby. Buď rovnou na klávesnici anebo pomocí ASCII kódů.

Na klávesnici se dá použít Shift a středník (nacházející se úplně nahoře nalevo od 1) anebo pomocí pravého Altu (AltGr) a klávesy 5/ř. Případně ještě Shift a poté středník.

Pokud zvolíte některou z těchto možností, překvapí Vás, že se tento znak objeví až poté, co napíšete nějaký znak následující (např. mezeru), anebo jej musíte napsat dvakrát a potom jeden smazat. Vyzkoušejte si to:

Stupeň pomocí Ctrl + Alt + 5/ř a poté mezerník
Stupeň pomocí Ctrl + Alt + 5/ř a poté mezerník

Stupeň pomocí AltGr + 5/ř a poté mezerník
Stupeň pomocí AltGr + 5/ř a poté mezerník

Shift a středník a poté mezera


Je to proto, že se vlastně jedná o znak pro stupěň pouze zdánlivě. Ve skutečnosti je to kroužek (diakritické znaménko), který v češtině používáme nad u (tedy ů), anebo který Dánové, Finové, Švédové a další používají nad a (å). Například v krásném slově Blååsen (které bych já četla jako „bláááázen“).

Opravdový znak pro stupeň se píše pomocí ASCII kódů. Tedy levý Alt + 0176. Poté, co napíšete kód 0176 na numerické klávesnici a pustíte Alt, tak se znak objeví. Zkuste si to:


Jak na stupeň ° na Mac

Při psaní ° na Mac stačí pouze přidržet klávesu 0 🙂

Jak na klávesnici?

A jak na to, abyste tento článek nemuseli již vícekrát hledat? Každou dovednost je potřeba trénovat. Proto v našich článcích rovnou najdete pole, kde si můžete vše vyzkoušet v praxi. Celý kurz Psaní Hravě je koncipován tak, aby každá nová dovednost (nově naučené písmenko či znak) dostali dostatečný prostor k tomu, aby si jej hráči procvičili na tolik, že na něj již nezapomenou a to všechno navíc zábavnou formou.

Ovládnout klávesnici je schopnost, která dokáže mnohým usnadnit život a pokud jste zde na našem článku, tak mezi ně rozhodně patříte. Naučíte se na všechno vyzrát za použití všech Vašich prstů, tak abyste již nikdy nemuseli pendlovat očima mezi klávesnicí a obrazovkou. Pojďte s námi do toho!

.