Vyberte stránku

Klávesy: CapsLock, Tab a BackSpace

autor: | 09. 02. 2022

Používáte klávesy CapsLock, Tab a Backspace a chcete zjistit, jak by se měly správně ovládat a jaké všechny funkce nabízí? Přinášíme vám stručný přehled.

CapsLock

CapsLock je klávesa, která se nachází nad levým Shiftem. K jeho stisknutí se používá levý malíček.

Klávesy CapsLock
Klávesa CapsLock

Jeho funkce je obdobná jako u Shifu, ale ne stejná. Shift zajišťuje psaní velkých písmen, ale v alfanumerické části přepíná klávesy na čísla a na pravé straně klávesnice mění znaky, které se píšou.

CapsLock TRVALE mění písmena v základní části klávesnice na velká, v alfanumerické části píše velká písmena s diakritikou a v pravé části klávesnice promění úů na ÚŮ. Ostatní části klávesnice nechává beze změny.

.

Ideální použití CapsLocku je v případě, že potřebujete napsat více než dvě velká písmena po sobě.

Opětovným stisknutím se velká písmena opět změní na malá. Klávesnice častokrát mají světelný indikátor, že je CapsLock zapnutý. 

Tabulátor

Tabulátor se nachází nad klávesou CapsLock a častokrát bývá označen pouze dvěmi šipkami . Píše se levým malíčkem.

Klávesy Tab
Klávesa Tab

Tabulátor slouží k zarovnávání informací do sloupce, tak aby vždy začínaly na stejné svislici.

💡 Tip: Ve formulářích CapsLock zpravidla přeskočí na další políčko, které je potřeba vyplnit. 

Backspace

Backspace maže text před kurzorem anebo celý označený text.

Píše se pravým malíčkem, který musí dosáhnout až do rohu klávesnice.

Klávesy BackSpace
Klávesa BackSpace

💡 Tip: Pokud chcete mazat text za kurzorem, použijte tlačítko DELETE. Je to mnohem rychlejší, než upravovat pozici kurzoru pomocí myši.

Hledáte-li kromě navigačních a ovládacích kláves také informace o tom, jak se píší speciální znaky jako například různé druhy závorekuvozovky, ampersand či dolar, najdete je u nás na blogu.

Mohlo by vás zajímat

Jak hodnotit žáky při výuce v Psaní Hravě

Jak hodnotit žáky při výuce v Psaní Hravě

Jako učitel si možná kladete otázku, jak vlastně žáky hodnotit v psaní všemi deseti. Učitelé často žáky hodnotí podle přesnosti psaní, počtu chyb a výsledných procent. Tato negativní motivace ale u školáků často vyvolává stres a to vede k tomu, že žáci nemají psaní...

Efektivně s prohlížečem pro PC

Efektivně s prohlížečem pro PC

Minule jsme se věnovali tomu, jak využívat klávesnici efektivněji při psaní a editování textu, tentokrát se zaměříme na to, jak pracovat s klávesnicí efektivněji při práci s internetovým prohlížečem. Pokud máte Mac, přečtěte si článek Efektivně s prohlížečem pro Mac....

Přemýšlejte pomocí klávesnice

Přemýšlejte pomocí klávesnice

Píšu především proto, abych zjistil, co si myslím, a dokud to nenapíšu, tak to pořádně nevím. — Kevin Kelly, spisovatel, editor a nakladatel. Myslíte, že máte všechno v hlavě? Dokážete rozvinout myšlenku jenom tím, že ji máte v hlavě a přemýšlíte o ní? Většina lidí má...