Vyberte stránku

Prstkrabice a proč jí se svými žáky vyrobit

autor: | 21. 09. 2021

Je těžké přesvědčit žáky, aby se při psaní všemi deseti dívali pouze na obrazovku a nehledali písmenka na klávesnici? Jak jim pomoci, aby skutečně začali psát správným prstokladem a dívali se pouze na obrazovku? Vytvořte si společně prstkrabici!

Co je prstkrabice a jak jí vyrobit?

Prstkrabice, anebo jakákoliv pomůcka, která zabraňuje dívat se na klávesnici, donutí žáka k tomu, aby si skutečně vytvořil pouze mentální mapu a naučil se k psaní na klávesnici používat ty správné prsty. Ze začátku to pro ně bude obtížnější, než kdyby měli šanci alespoň nakouknout. Ale nakonec se jim to vyplatí a psaní všemi deseti zvládnou mnohem rychleji.

Pokud si během výtvarné výchovy dokážete najít chvíli, věnujte jí výrobě prstkrabice. Můžete ji vyrobit z větší krabice, z kartonu, anebo použijte třeba krabičky od čaje.

Ve Spojených státech se s podobnou pomůckou psaní všemi deseti vyučuje a každého to stojí $26. U nás to zvládneme během hodiny výtvarky.

Přesný návod na výrobu prstkrabice najdete zde.

Výroba zabere i s dekorací přibližně hodinu a vznikne originální krabice na zakrytí klávesnice. Navíc žáky už nemusíte kontrolovat a napomínat. Stejnou prstkrabici si mohou vyrobit i na doma a budete si tak jistí, že i tam trénují správně.

Propojení s jinými předměty

Tato aktivita se dá spojit i s jinými dovednostmi a znalostmi. Žáci si mohou prstkrabici ozdobit anglickými slovíčky, mohou spočítat objem prstkrabice či obsahy jednotlivých stran, … Ať si na prstkrabici namalují, co v budoucnu chtějí dělat, a jak jim v tom pomůže psaní všemi deseti.

Není nad pořádnou motivaci a možnost stále na prstkrabici vidět, jak jako budoucí novinářka píšu všemi deseti jeden článek za druhým, anebo jak jako ochránkyně zvířat píši tiskové zprávy o jejich záchraně. A pomocí prstkrabice k tomu budou vaši žáci zase o krůček blíže.

Pokud vás zajímají zkušenosti z výuky s Psaním Hravě, máme pro vás případové studie ze základní školy v Plzni a ze základní školy v Týnci nad Sázavou.

Na výukové programy je možné získat grant.

 

1x za 3 měsíce od nás přes 1900 učitelů dostává tipy, jak získávat peníze z dotací na svou výuku, nejen na Psaní Hravě.

Mohlo by vás zajímat

Cviky k počítači #1: protáhněte krční páteř

Cviky k počítači #1: protáhněte krční páteř

Kancelářská práce a dlouhodobé sezení u počítače jdou spolu ruku v ruce. A to pro tělo nevěstí nic dobrého. Zapomeňte na nekonečné výmluvy týkající se toho, proč si zrovna dnes nemůžete dát do těla, a zacvičte si rovnou v kanceláři! Sepsali jsme pro vás několik tipů...

Kdy začít a čas potřebný pro výuku

Kdy začít a čas potřebný pro výuku

Kdy začít s osvojením správného prstokladu?   Čím dříve, tím lépe. Nemá smysl učit psát všemi deseti děti ve školce, když neznají koncept písmenek, ale opravdu platí, že čím dříve tím lépe. Zvyk je železná košile a nová dovednost se učí lépe než přeučování té...