Vyberte stránku

Jak napsat závorky, zpětné lomítko, stupeň nebo krát?

autor: | 15. 05. 2018

Při psaní všemi deseti vás možná zdržuje, když musíte na internetu neustále vyhledávat, jak se píšou takové ty záludné znaky. O tom, jak napsat třeba #, § nebo nedělitelnou mezeru, jsme vám psali už v minulém článku. Čas od času ale musíte napsat také hranaté závorky, trojtečku a podobně. A právě proto jsme pro vás připravili jednoduchý návod, jak na to.

Hranaté závorky [ ]  

Windows

Pátráte nad tím, jak napsat na české klávesnici hranaté závorky rychleji, než byste luskli prstem? Stiskněte pravý Alt a zároveň s ním klávesy F a G. Tento způsob je opravdu nejrychlejší a navíc opravdu jednoduchý. Takže ho zvládne každý, nemyslíte? Tak schválně! Zkuste si to.

macOS

Hranatých závorek se nemusíte bát ani v případě, pokud máte MacBook. Levou hranatou závorku napíšete stisknutím Shift + Alt + ), pravou naopak stisknutím Shift + Alt + ). Jednoduché, že?

Linux

Levou hranatou závorku napíšete stisknutím pravého Alt + ú. Pravou hranatou závorku stisknutím kláves pravého Alt + ).

.

Složené závorky { }

Windows

Složené závorky sice nepoužíváme na klávesnicích tak často, ale i tak není na škodu vědět, jak je napsat. Je to opět úplně jednoduché! Stačí zmáčknout pravý Alt společně s klávesou B a vznikne tato závorka {. Pro opačnou závorku je potřeba stisknout pravý Alt a klávesu N.

macOS

Ptáte se, jak napsat složené závorky na MacBooku? Asi vás to překvapí, ale opět k tomu budete potřebovat Alt. Pravou složenou závorku napíšete stisknutím Alt + 9. Levou stisknutím Alt + 0.

Linux

Abyste napsali levou složenou závorku, stačí stisknout pravý Alt + b. Pravou složenou závorku napíšete stisknutím pravého Alt + n.

Špičaté závorky < >

Windows

Abyste na české klávesnici snadno napsali špičatou závorku, potřebujete k tomu opět pravý Alt. Ten ve spojení s ostatními klávesy funguje jako nějaké kouzlo. Levou špičatou závorku napíšete stisknutím pravého Altu společně s čárkou. Pravou závorku napíšete stejně jednoduše. A to stisknutím pravého Altu společně s tečkou.

macOS

Špičaté závorky na MacBooku vykouzlíte obdobným způsobem jako ve Windows. Levou špičatou závorku napíšete stisknutím Alt a čárky, pravou špičatou závorku Alt a tečky.

Linux

Pro pravou špičatou závorku stačí stisknout pravý Alt + čárku. Levý alt napíšete stisknutím pravého Alt + tečky.

Psaní Hravě.

Stříška ^

Windows

Stříšku napíšete lehce, a to i bez toho, aniž byste museli mít numerickou klávesnici. Opět ale budete potřebovat pravý Alt, který stisknete společně s klávesou š/3.To stačí potvrdit stisknutím mezerníku a stříška je na světě!

macOS

Stříšku napíšete stejně jako u Windows pomocí klávesy Alt, kterou stačí zmáčknout společně s klávesou 6.

Stupeň °

Windows

Stupeň lze napsat dvěma způsoby. První způsob opět závisí na pravém Alt, který stačí stisknout s klávesou 5/ř. Druhý způsob, jak napsat stupeň, je také jednoduchý. Stačí zároveň zmáčknout klávesu Shift a středník.

macOS

Napsat stupeň na Macu je jednodušší, než by si kdokoliv mohl myslet. Stačí pouze přidržet klávesu 0. A je to! 

Linux

Stupeň napíšete stisknutím klávesy Compose a dvou kláves O naráz. Pokud se vám to zdá moc složité, najdete stupeň na klávesnici také vlevo nahoře. 

Psaní všemi deseti. Psaní Hravě.

Vlnovka ~

Windows

Také pro vlnovku bude klíčovou klávesou pravý Alt. Ten stačí stisknout společně s klávesou +/1. Jednodušší, než si myslíte, že?

macOS

Také u Macbooku je k těmto speciálním znakům nutné používat klávesu Alt. A jinak tomu není ani u vlnovky. Tu napíšete stisknutím Alt a klávesy 5.

Linux

Vlnovku napíšete stisknutím pravého Alt + a.

Trojtečka …

Určitě už jste někdy viděli tři tečky na konci věty. Zpravidla je najdete u nedokončené věty… Rozdíl mezi obyčejnými třemi tečkami a trojtečkou (výpustkou) je v tom, že mezery ve výpustce jsou blíže u sebe. Přemýšlíte nad tím, jak je napsat?

Windows

Opravdu to není nic složitého. Pokud používáte Microsoft Word (od verze 2007), udělá program práci za vás. Stačí napsat obyčejné tři tečky a Word je automaticky přepíše na výpustku.   

macOS

Na Macbooku napíšete výpustku stisknutím třech tlačítek naráz,  to Alt + Shift + ů.

Linux

Trojtečku napíšete stisknutím tlačítka Compose + tečky a další tečky. Nezapomeňte, že musíte klávesy stisknout naráz.

Hvězdička *

Windows

Také by se vám hodila hvězdička k tomu, abyste mohli své spřízněné duši poslat pusu na dobrou noc? Stačí stisknout pravý Alt a pomlčku, kterou najdete vedle pravé klávesy Shift, zároveň.   

macOS

Napsat hvězdičku na Macbooku je stejně jednoduché jako ve Windows. Stačí současně stisknout Alt + 8.

Linux

Napsat hvězdičku v Linuxu není nic těžkého. A moc se to neliší od způsobu, jakým hvězdičku vykouzlíte v macOS. Stačí totiž stisknout pravý Alt + 8.

Naučte se psát všemi deseti s Psaní Hravě.

Svislá čára |

Windows

Taky jste svislou čáru vždycky kopírovali z internetových vyhledávačů? Od teď už nemusíte! Svislou čáru napíšete stisknutím pravého Altu společně s klávesou W.

macOS

Napsat svislou čáru v macOS opět není nic složitého. Stačí stisknout levý Shift a klávesu, která leží hned vlevo od něj.

Linux

Svislou čáru napíšete také jednoduše, a to stisknutím pravého Alt + w.

Zpětné lomítko \

Windows

Pro zpětné lomítko také stačí zmáčknou dvě klávesy zároveň. Tentokrát pravý Alt společně s klávesou Q.

macOS

K napsání zpětného lomítka potřebujete na MacBooku jenom jednu klávesu. A to tu, která leží hned vedle klávesy Shift.

Linux

Zpětné lomítko vykouzlíte stisknutím klávesy Compose a dvou lomítek zároveň. Najdete je také schované pod pravým Alt, který stisknete společně s klávesou Q.

Krát a děleno × ÷

Windows

Nad tím, jak napsat ÷ a × jste nikdy nepřemýšleli? Nevadí! Někdy se vám totiž určitě bude hodit. Krát napíšete stisknutím pravého Altu společně s pravou kulatou závorkou. Děleno stisknutím pravého Altu s klávesou ú.

macOS

Abyste napsali na MacBooku krát nebo děleno, stačí, abyste si otevřeli prohlížeč znaků. Ten naleznete po kliknutí na klávesnici v předvolbách systému. V nastavení potom stačí jednoduše kliknout na „Zobrazit prohlížeč znaků a prohlížeč klávesnice v řádku nabídek“ a prohlížeč znaků se vám objeví. Právě v něm naleznete nejen tyto dva znaky, ale také spoustu dalších, které se vám mohou při psaní všemi deseti hodit. 

Linux

Krát napíšete snadno stisknutím klávesy Compose a dvou x naráz. Můžete je také napsat stisknutím pravého Alt + Shift + závorky. Děleno napíšete také lusknutím prstu. Stačí stisknout klávesu Compose, pomlčku a dvojtečku. Stejného výsledku docílíte stisknutím pravého Alt + Shift + ú. 

Mohlo by vás zajímat

Cviky k počítači #2: protáhněte hrudní páteř

Cviky k počítači #2: protáhněte hrudní páteř

Dlouhodobé sezení u počítače není pro naše tělo žádná výhra. Hrbíme se, ohýbáme se ke klávesnici a různě křížíme nohy. Hledáme totiž polohu, ve které se nám bude dobře pracovat. A právě proto je nutné se alespoň čas od času pořádně protáhnout. V minulém díle tohoto...

Osvědčené tipy, jak využívat Psaní Hravě v hodinách

Osvědčené tipy, jak využívat Psaní Hravě v hodinách

Uvažujete nad tím, že byste ve škole začali psát s Psaní Hravě, ale nevíte, jak na to? Nebo už Psaní Hravě využíváte, ale hledáte správné způsoby, jak aplikaci efektivně využívat v hodinách a motivovat žáky? V tomto článku vám prozradíme osvědčené tipy, jak na to....