Psát všemi deseti už celkem umíte, ale rádi byste se naučili ještě něco nového? Připravili jsme pro vás několik tipů na často používané klávesové zkratky. Také už jste se ocitli v takové situaci, kdy jste chtěli napsat například €, ale nevěděli jste, jak na to, a tak jste jej nakonec odněkud zkopírovali? Právě proto jsme pro vás sepsali takový malý tahák na klávesové zkratky, abyste už víckrát nemuseli zbytečným hledáním ztrácet čas. 

Proč při psaní na klávesnici nezapomínat na Alt?

Hashtag #

Hashtag je v současné době jedním z nejpoužívanějších znaků, a to zejména na sociálních sítích. Není proto na škodu umět, jak tento často používaný znak napsat během několika sekund – a to bez toho, abyste ho museli vyhledávat na internetu.

Windows

Prvním a nejjednodušším způsobem, jak # napsat, je s využitím Alt Gr na pravé straně od mezerníku. Spolu s touto klávesou potom stačí přidržet písmeno X a hashtag je na světě! Jednoduché, že? 

Druhý způsob je opět velmi snadný. Tentokrát přichází na řadu levý Alt, který musíte zmáčknout společně s klávesou Ctrl. Potom už jenom stačí stisknout písmeno X. 

Poslední způsob, jak napsat #, je pomocí ASCII kódu, znakové tabulky. K tomu je ale nutná numerická klávesnice, která však většinou chybí u malých notebooků. Pokud numerickou klávesnici máte, stiskněte levý Alt a zároveň vyťukejte číslo 35.

macOS

Pokud pracujete s MacBookem, který má na rozdíl od ostatních notebooků operační systém OS, zapomeňte na předchozí postupy. Pro „jablíčkáře“ totiž tato pravidla neplatí. Hashtag na MacBooku napíšete stisknutím Alt (Option) + 3.

Linux

Hashtag vykouzlíte stisknutím kláves Alt + 3. 

Paragraf §

Pokud nejste právník, tak paragraf sice tak často jako # nevyužijete, ale i přesto není k zahození mít ho v malíku. K napsání paragrafu stačí opravdu jenom jedno kliknutí. Přímo klávesu § totiž najdete vlevo od Enteru. Není to nic složitého, že?  

V případě, že máte numerickou klávesnici, napíšete § také pomocí ASCII kódu. A to tak, že společně s levým Altem naťukáte na numerické klávesnici 0167.

Ampersand &

Windows

Ampersand určitě znáte spíše pod znakem &. Zajímá vás, jak ho snadno a rychle napsat? Dávejte pozor! Stiskněte pravý Alt Gr a společně s ním písmeno C. 

Druhý způsob je podobný. Liší se především v tom, že místo dvou kláves využijete rovnou tři. Zmáčkněte levý Alt společně s Ctrl. Zatímco budete držet tyto klávesy, stisknete písmeno C a znak & se objeví jako mávnutím kouzelného proutku.  Také & se dá napsat pomocí ASCII kódu. Tentokrát společně s levým Ctrl naťukejte na numerické klávesnici 38.

Ampersand určitě znáte spíše pod znakem &. Zajímá vás, jak ho snadno a rychle napsat? Dávejte pozor! Stiskněte pravý Alt Gr a společně s ním písmeno C.

macOS

Současným stisknutím kláves Option + 7 snadno na klávesnici vykouzlíte znak &.

Linux

Ampersand napíšete jednoduše stisknutím pravého Alt + 7 nebo Alt + c. 

Co se vám bude hodit při psaní seminární práce

Nedělitelná mezera

Takzvaně pevná mezera se používá především tam, kde není vhodné dělit dvě slova na dva řádky. Používat byste ji měli například u psaní:

  • jednopísmenných předložek a spojek (a, i, o, u, k, s, v, z)
  • telefonních čísel (+ 420 111 111 111)
  • dat (1. 1. 2018)
  • zkratek titulu a jména (Ing. Petr Novák)
  • hmotnosti (10 kg)
  • procent (100 %) a podobně. 

Spojí tato dvě slova dohromady tak, aby byla stále u sebe a nedělila se – nevypadá to totiž hezky. Jinak je od normální mezery k nerozeznání. Pevnou mezeru v operačním systému Windows napíšete současným stisknutím tlačítek Ctrl + Shift + mezerník. V macOS vám bude stačit současné stisknutí kláves Alt + mezerník

Mezinárodní zkratky

Znak eura  €

Windows

Znak eura lze na klávesnici napsat různě. Poradíme vám, jak jednoduše napíšete € i přes to, že pracujete na notebooku bez numerické klávesnice. 

Vpravo od mezerníku zmáčkněte Alt Gr a zároveň stiskněte klávesu E. Zmáčknutím těchto dvou kláves napíšete € během okamžiku. 

Druhý způsob je velmi podobný tomu prvnímu. Vlevo od klávesnice stiskněte levý Alt a Ctrl. Zatímco držíte tyto dvě klávesy, třetím prstem zmáčkněte na klávesnici E. Tímto způsobem napíšete € rychle a jednoduše. 

Třetí způsob, jak napsat znak eura, je pomocí takzvaného ASCII kódu. Stiskněte levý Alt a zároveň vyťukejte na numerické klávesnici číslici 0128. 

macOS

Euro patří mezi často využívané znaky, a proto se hodínaučit se ho psát. Na MacBooku napíšete € stisknutím klávesy ⌥ Option (alt) + R.

Linux

Euro napíšete stisknutím klávesy Compose + E. 

Znak dolaru $

Windows

U znaků týkajících se peněz ještě nějakou chvíli zůstaneme. Pokud tápete nad tím, jak napsat znak $, je to jednodušší, než si myslíte. V pravé části klávesnice stiskněte Alt Gr a společně s ním stiskněte klávesnici ů.   

Druhý způsob je také velmi jednoduchý. Dolar napíšete tak, že v levé části klávesnice stisknete Alt + Ctrl a zároveň zmáčknete klávesnici ů. 

Stejně jako u eura, napíšete $ také na numerické klávesnici pomocí ASCII kódu. A to tak, že stisknete levý Alt a napíšete na numerické klávesnici číslo 36. 

macOS

Amerického $ dosáhnete stisknutím kláves Option + 4, ale nezapomeňte, že tyto klávesy musíte zmáčknout současně.

Linux

Americký dolar napíšete stisknutím kláves pravého Alt + 4 nebo pravého Alt + ů. 

Znak libry £

Windows

Poslední, často používanou měnou, kterou se v tomto článku naučíte psát, je libra. Stejně jako v předchozích případech, i tady se vám bude hodit Alt. V pravé části klávesnice stiskněte Alt Gr a zároveň zmáčkněte klávesu L. 

Obdobným způsobem napíšete £ také za pomocí levého Alt. Opět stiskněte klávesnici Alt + Ctrl. Tyto dvě klávesy ale nepouštějte a třetím prstem stiskněte písmeno L. 

Třetím způsobem, jak napsat znak £, je opět pomocí ASCII kódu. Vlevo od mezerníku stiskněte Alt a ten podržte. Zároveň naťukejte na numerické klávesnici 0163 a máte hotovo. Nezapomeňte, že libru tímto způsobem napíšete pouze v tom případě, pokud máte na notebooku numerickou klávesnici. 

macOS

Pro ty, kteří píší na MacBooku, výše uvedené způsoby neplatí. Aby znak £ napsali, musí stisknout klávesy Shift + Option + Č.

Teď už byste měli i psaní speciálních znaků zvládat hravě. Díky použávání klávesových zkratek nestrávíte svůj cenný čas zdlouhavým vyhledáváním, a využijete ho tak ke smysluplnějším činnostem.