Vyberte stránku

Potřebujete do svého textu přidat symbol pro libru? Nechce se Vám do textu uvádět nehezké GBP? V článku najdete nejen jak na to, ale budete si to moct ihned procvičit. Zvědavci se na konci dozvědí i to, jak se libra stala librou.

 

Libra na PC

 

Pokud máte českou klávesnici můžete to samé napsat pomocí pravého altuGr a klávesy L, či levého altu spolu s Ctrl a L.

 

Další možností, která vytvoří trochu elegantnější znak pro libru, je přepnutí na britskou klávesnici a poté již stačí jen jednoduché Shift + 3, a dostanete £.

 

Libra Levý alt Pravý alt Shift
Ł (česká klávesnice) Ctrl + Alt + L AltGr + L
£ (britská klávesnice) Shift + 3/š
Přehled všech možností

 

 

Jak napsat libru pomocí ctrl + alt + L  Jak napsat libru pomocí ctrl + alt + L

Jak napsat libru pomocí altGr + L

 

Libra pomocí altGr + L

Další možností je použít ASCII kód, kde libru můžete napsat tak, že podržíte klávesu Alt, na numerické klávesnici vyťukáte kód 0163 a alt opět putíte. Dostane se Vám znaku Ł anebo £ v závislosti na tom, zda máte zapnutou českou anebo britskou klávesnici.

Vyzkoušejte si všechny způsoby a zjistěte, který Vám nejlépe vyhovuje:

 

Libra na Mac

 Na Macu najdete symbol pro libru, když použijete klávesu Option + 3, případně Shift + 3 (podle jazykové verze klávesnice).

 

 Zkuste si, který způsob pro Vás funguje:

 

Proč se naučit psát nejen libru

 

Umět napsat libru se hodí. V závislosti na Vaší práci a koníčcích se libra hodí buď méně nebo více často. Ale co se Vám bude hodit vždy je umět psát všemi deseti. Díky tomu budete výrazně efektivnější, každý prst bude přesně vědět, co má dělat, a před Vámi bude vznikat text úplně sám. Nehledě na to, že se zbavíte zbytečných překlepů, a díky tomu, že se budete dívat pouze na monitor, tak ulevíte svým zádům a krční páteři. Kdo by něco takového nechtěl?

 

Vyzkoušejte prvních deset kláves zdarma a rozhodněte se sami.

 

 

Jak vznikl symbol pro libru?

 

Jelikož česky říkáme britské měně libra, tak nás ani tolik nepřekvapuje, že jejím znakem je přeškrtlé L. Jenomže v angličtině se libra jmenuje „Pound“. Proč se ale měna, které se říká Pound, symbolizuje pomocí přeškrtlého L?

 

L reprezentovalo „libra pondo“ označení, které používali při vážení Římané. Libra znamená váha (stejně jako to znáte z astrologie) a „pondo“ byla měrná jednotka, která odpovídala asi 350g, tedy doslova libra pondo znamelo „odvážených 350g“. 

 

Přeškrtlé L tedy nevzniklo z „pound“, ale latinského slova libra znamenající váha.

 

.