Vyberte stránku

Kdy začít a čas potřebný pro výuku

autor: | 06. 03. 2024

Kdy začít s osvojením správného prstokladu?

 

Čím dříve, tím lépe.

Nemá smysl učit psát všemi deseti děti ve školce, když neznají koncept písmenek, ale opravdu platí, že čím dříve tím lépe. Zvyk je železná košile a nová dovednost se učí lépe než přeučování té špatně naučené (jde to také, jen to chce více vůle). Takový ideální začátek pro výuku psaní všemi deseti je přelom prvního a druhého stupně ZŠ či začátek osmiletého gymnázia. V obecné míře lze říci, že čím mladší žáci jsou, tím jsou “tvárnější” a poslouchají
učitele jako autoritu. Na druhou stranu, čím starší žáci jsou, tím více přemýšlí nad tím, co jim dává smysl a co jim to může přinést.

 

Je dobré si uvědomit, že psaní všemi deseti je opravdu jedna z mála dovedností, která žákovi usnadní každodenní život. Mnozí z nich si ze školy do reálné praxe odnesou tak malou násobilku, gramatiku a možná jazyky. Věřte, že dovednost psaní a práce s počítačem jednou velmi ocení.

 

Čas potřebný pro výuku

Čas pro osvojení psaní všemi deseti se odvíjí od míry procvičování a stylu výuky. Obvyklá doba vyučování této dovednosti stylem 15 minut z jedné hodiny Informatiky týdně je jeden školní rok. Je důležité, aby v takovém případě ale žáci procvičovali i samostatně (např. doma).

 

Z naší analýzy vyplývá, že stačí věnovat procvičování v našem kurzu v průměru 15 minut denně a už za měsíc si člověk osvojí základní prstoklad. Pravidelnost je při výuce důležitější než intenzita. Cvičit 5 dní po sobě 5 minut je výrazně lepší než jednou za týden hodinu. Je dobré tedy žákům dávat drobné úkoly k procvičování i na doma (úkol typu “do příští hodiny odehrajte úroveň XYZ, či získejte X hvězdiček“).

 

Pokud máte možnost se žákům věnovat více a intenzivněji (např. celou hodinu, dvě hodiny apod.), nebude problém si dovednost osvojit dříve. Více o tom, jak si výuku rozvrhnout, najdete ve stylech výuky.

 

Nemusíte trávit v aplikaci se žáky hodiny. Ideální je stejně procvičování prokládat krátkými pauzami. Kurz je uzpůsoben navíc tak, že stačí 10-15 minut z vaší hodiny, kdy pro žáky uspořádáte soutěž, zkontrolujete, jak na tom jsou a zadáte jim úkoly. Samozřejmě ideální je se jim věnovat déle. Ne vždy to však jde.

Přejít do Psaní Hravě pro školy

 

Mohlo by vás zajímat

Soutěže Psaní Hravě – jak na ně

Soutěže Psaní Hravě – jak na ně

Soutěže představují zpestření výuky psaní na klávesnici, jsou také ideálním nástrojem pro povzbuzení motivace a slouží také jako nástroj pro zhodnocení dosažených dovedností v psaní.   Soutěžit mezi sebou může kdokoliv, kdo má ale i nemá založený svůj uživatelský...

Jak napsat euro, hashtag nebo paragraf?

Jak napsat euro, hashtag nebo paragraf?

Také už jste se ocitli v takové situaci, kdy jste chtěli napsat například euro €, hastag # či paragraf §, ale nevěděli jste, jak na to, a tak jste jej nakonec odněkud zkopírovali? Abyste už víckrát čas zbytečným hledáním, sepsali jsme vám takový malý tahák na...

Jak se píše svislá čára? Článek s procvičením

Jak se píše svislá čára? Článek s procvičením

Svislá čára nepatří mezi nejběžnější znaky, ale i přesto se občas hodí. Kde jí na klávesnici najít, abyste nemuseli používat oblíbený trik "copy-paste"? Svislá čára na PC Na některých klávesnicích najdete klávesu určenou pro zpětné lomítko a svislou čáru hned vedle...