Vyberte stránku

Co znamená nedělitelná (nezlomitelná) mezera a proč je důležité naučit se jí psát? Toto a pár dalších drobností zjistíte v článku, kde si zároveň nově nabyté znalosti budete moci hned vyzkoušet.

Nedělitelná mezera na PC

Na PC se nezlomitelná mezera častokrát píše pomocí kláves Ctrl + Shift + mezera.

V případě, že Vám výše uvedený způsob nefunguje, je vždy možné se spolehnout na ASCII kódy, kde se nezlomitelná mezera napíše zmáčknutím klávesy Alt a vyťukání kódu 0160 na numerické klávesnici. Po puštění Altu se pevná mezera napíše.  

Pevná mezera Na klávesnici ASCII kód
  Ctrl + Shift + mezera Alt + 0160
Jak se píše nezlomitelná mezera

Nedělitelná mezera se píše pomocí Shift + ctrl + mezerníku
Jak napsat nedělitelnou mezeru

Vyzkoušejte si to zde:


Nedělitelná mereza na Mac

U Macu je situace jednodušší a nedělitelná mezera se napíše pomocí klávesy Option a mezerníku. Případně Option + Shift + mezerník.

Prostor pro zkoušení máte zde:


Proč umět správně psát?

Psaní není jenom otázkou správného použití mezer. I když i ty jsou nepochybně důležité. Část dne psaním stráví skoro každý a není nic lepšího, než když můžete psát aniž byste museli přemýšlet nad tím, kde je jaké písmeno. Díky Psaní Hravě dokážete používat k psaní všechny své prsty. Každý z nich si vezme na starosti „svá“ písmenka a rázem budete psát tak rychle, jak Vám budou utíkat myšlenky.

Prvních deset kláves je zdarma, abyste mohli vyzkoušet, zda je to pro Vás to pravé.

K čemu je dobrá nedělitelná mezera?

Krátká odpověď: k tomu, aby se nám nerozdělily věci, které mají být spolu.

Dlouhá odpověď: nedělitelná mezera se používá vždy tam, kde je potřeba dát mezeru, ale zároveň nechcete, aby se Vám na konci řádku jednotlivé části daného výrazu rozdělily. Například v češtině nikdy nenecháváme na konci řádku samotné nepřízvučné předložky (v rámci … ), pokud za číslem následuje jednotka (10 km), u telefonních čísel (+420 774 555 333), mezi jmény a tituly (A. Nováková, Ing. Nováková), u datumů (4. 8. 2021) …

U všech těchto příkladů si představte, že máte číst text a první část zůstane na horním řádku a druhá za mezerou se posune na další řádek. To by bylo pro čtenáře nepříjemné … a proto se používá nedělitelná mezera.

Ještě jedna zajímavost: Kromě nedělitelné mezery existuje ještě pevná mezera. Ta je nejenom nezlomitelná, ale ještě navíc má pevně danou šířku, zatímco ta nedělitelná se svou šířkou přizpůsobuje textu.

.