Vyberte stránku

Jak se píše nedělitelná mezera? Článek s procvičením!

autor: | 04. 08. 2021

Co znamená nedělitelná (nezlomitelná) mezera a proč je důležité naučit se jí psát? Toto a pár dalších drobností zjistíte v článku, kde si zároveň nově nabyté znalosti budete moci hned vyzkoušet.

Nedělitelná mezera na PC

Na PC se nezlomitelná mezera častokrát píše pomocí kláves Ctrl + Shift + mezera.

V případě, že Vám výše uvedený způsob nefunguje, je vždy možné se spolehnout na ASCII kódy, kde se nezlomitelná mezera napíše zmáčknutím klávesy Alt a vyťukání kódu 0160 na numerické klávesnici. Po puštění Altu se pevná mezera napíše.  

Pevná mezeraNa klávesniciASCII kód
 Ctrl + Shift + mezeraAlt + 0160
Jak se píše nezlomitelná mezera
.
Nedělitelná mezera se píše pomocí Shift + ctrl + mezerníku
Jak napsat nedělitelnou mezeru

Vyzkoušejte si to zde:

Nedělitelná mereza na Mac

U Macu je situace jednodušší a nedělitelná mezera se napíše pomocí klávesy Option a mezerníku. Případně Option + Shift + mezerník.

Prostor pro zkoušení máte zde:

Proč umět správně psát?

Psaní není jenom otázkou správného použití mezer. I když i ty jsou nepochybně důležité. Část dne psaním stráví skoro každý a není nic lepšího, než když můžete psát aniž byste museli přemýšlet nad tím, kde je jaké písmeno. Díky Psaní Hravě dokážete používat k psaní všechny své prsty. Každý z nich si vezme na starosti „svá“ písmenka a rázem budete psát tak rychle, jak Vám budou utíkat myšlenky.

Prvních deset kláves je zdarma, abyste mohli vyzkoušet, zda je to pro Vás to pravé.

K čemu je dobrá nedělitelná mezera?

Krátká odpověď: k tomu, aby se nám nerozdělily věci, které mají být spolu.

Dlouhá odpověď: nedělitelná mezera se používá vždy tam, kde je potřeba dát mezeru, ale zároveň nechcete, aby se Vám na konci řádku jednotlivé části daného výrazu rozdělily. Například v češtině nikdy nenecháváme na konci řádku samotné nepřízvučné předložky (v rámci … ), pokud za číslem následuje jednotka (10 km), u telefonních čísel (+420 774 555 333), mezi jmény a tituly (A. Nováková, Ing. Nováková), u datumů (4. 8. 2021) …

U všech těchto příkladů si představte, že máte číst text a první část zůstane na horním řádku a druhá za mezerou se posune na další řádek. To by bylo pro čtenáře nepříjemné … a proto se používá nedělitelná mezera.

Ještě jedna zajímavost: Kromě nedělitelné mezery existuje ještě pevná mezera. Ta je nejenom nezlomitelná, ale ještě navíc má pevně danou šířku, zatímco ta nedělitelná se svou šířkou přizpůsobuje textu.

Mohlo by vás zajímat

Cviky k počítači #3: protáhněte celou páteř

Cviky k počítači #3: protáhněte celou páteř

Většina z nás vykonává svou práci v kanceláři - u počítače. A právě to je pro naše tělo nezdravé. Připravili jsme pro vás další díl ze seriálu o cvicích, které zvládnete snadno a rychle, aniž byste museli odejít od počítače. V prvním díle jsme se zaměřili na krční...

Jak napsat závorky? Článek s procvičením!

Jak napsat závorky? Článek s procvičením!

Nejsou závorky jako závorky. Můžete si vybrat hned mezi kulatými, hranatými, složenými, špičatými, rovnými, lomenými ... možností je téměř nepřeberně. Naštěstí ne všechny se běžně používají 🙂 Pojďme se podívat na ty nejběžnější, které můžete potřebovat. Kulaté...

Jak napsat vlnovku? Článek s procvičením!

Jak napsat vlnovku? Článek s procvičením!

Mezi zvláštními znaky má své místo i vlnovka. Jedná se o znak, který využijete v matematice, informace a občas i v běžném textu či při psaní v některém cizím jazyce (jako třeba ve španělštině). Vlnovka jako samostatný znak Vlnovku lze využít jak v běžném textu, kde...