Vyberte stránku

Jak se píše stříška ^ ? Článek s procvičením

autor: | 29. 06. 2021

Stříška se hodí nejen v matematice jako znak pro umocňování, ale využijete ji i jako diakritické znaménko třeba ve slovenštině, francouzštině a v řadě dalších jazyků.

Stříška jako diakritické znaménko

Stříšku můžete napsat pomocí pravého i levého altu (a ctrl) a tlačíka š/3.

StříškaLevý altPravý alt
^Ctrl + Alt + š/3Alt Gr + š/3
Jak napsat stříšku na klávesnici

Jelikož se v obou případech jedná o diakritické znaménko, tak po jeho napsání buď musíte zmáčkout mezerník pro potvrzení anebo písmeno, nad které chcete stříšku umístit.

Jak napsat stříšku pomocí pravého alt
Jak se píše stříška na klávesnici
.

Vyzkoušejte si to:

Pokud se cítíte jistí v kramflecích, zkuste přepsat následující řadu: ôê^^âôÔ^^Ê

Vyžadujete to hodně prstové koordinace. Pro Ô postupujte takto: zmáčknout AltGr, zmáčknout š/3, pustit š/3, zmáčknout Shift, zmáčknout o.

Stříška jako samostaný znak

Pokud byste chtěli napsat stříšku samostatně, bez následného potvrzování mezerníkem či jiným písmenem, tak to můžete udělat pomocí ASCII kódů s levým Altem + 94. Takto napsaná stříška se naopak nedá umístit nad jiné písmeno a pokud byste tak chtěli učinit, musíte znát kód pro dané písmeno se stříškou. Pro Ô se jedná o kód Alt + 0212 a ô se skrývá pod kódem Alt + 0244.

Půjde Vám to?

Ovládněte nejen stříšku

Stříšku přeci jenom nepíšeme tak často, ale klávesnici používáme každý den, častokrát celý den. Její ovládnutí a možnost využívat k psaní všech prstů dokáže výrazně zefektivnit každou práci. Není to těžké, stejně jako napsat stříšku není těžké, ale je potřeba to procvičovat, dokud to člověk doslova nemá v prstech. Pojďte s námi na to a již za deset hodin cvičení se naučíte ovládat celou klávesnici jako profesionál.

Mohlo by vás zajímat

Jak správně sedět?

Jak správně sedět?

Dlouhodobé sezení u počítače není zdravé. A čím déle u počítače pracujeme, tím více hledáme polohu, ve které by se nám pohodlně pracovalo. Křížíme nohy, hrbíme se, nebo si podpíráme hlavu dlaní. V tomto článku vám poradíme, jak správně sedět, aby práce u počítače byla...

Osvědčené tipy, jak využívat Psaní Hravě v hodinách

Osvědčené tipy, jak využívat Psaní Hravě v hodinách

Uvažujete nad tím, že byste ve škole začali psát s Psaní Hravě, ale nevíte, jak na to? Nebo už Psaní Hravě využíváte, ale hledáte správné způsoby, jak aplikaci efektivně využívat v hodinách a motivovat žáky? V tomto článku vám prozradíme osvědčené tipy, jak na to....

Efektivně s prohlížečem pro PC

Efektivně s prohlížečem pro PC

Minule jsme se věnovali tomu, jak využívat klávesnici efektivněji při psaní a editování textu, tentokrát se zaměříme na to, jak pracovat s klávesnicí efektivněji při práci s internetovým prohlížečem. Pokud máte Mac, přečtěte si článek Efektivně s prohlížečem pro Mac....