Vyberte stránku

Nejsou závorky jako závorky. Stejně jako u mnohých jiných znaků je nejprve důležité vědět, jaké vlastně potřebujete. Můžete si vybrat hned mezi kulatými, hranatými, složenými, špičatými, rovnými, lomenými … možností je téměř nepřeberně. Naštěstí ne všechny se běžně používají 🙂 Pojďme se podívat na ty nejběžnější, které budete potřebovat.

Kulaté závorky

Nejčastější a nejjednodušší závorky (ty kulaté) se nachází přímo na klávesnici a snadno je najdete. Pravou (uzavírací závorku) napíšete přímo klávesou vedle ú, a levou (otevírací) závorku napíšete tou samou klávesou za použití SHIFTu. To jak na PC, tak i na Macu.

Psaní kulatých závorek na klávesnici
Psaní kulatých závorek na klávesnici

Ostatní závorky na PC

U ostatních závorek záleží na tom, na jakém zařízení píšete. Na PC je několik možností, jak na závorky, ale představíme si zde pouze ten nejjednodušší pomocí pravého Altu. Na klávesnici bývá občas označen jako AltGr, chová se podobně jako SHIFT a otevírá přístup k mnoha méně běžným znakům. Pokud by Vás zajímalo, jak na závorky pomocí ASCII kódů, najdete rozšiřující článek zde.

Typ závorekLevá závorkaPravá závorka
[hranaté]AltGr + F AltGr + G
{složené}AltGr + B AltGr + N
<špičaté>AltGr + , (čárka)AltGr + . (tečka)
Psaní závorek na PC

Vyzkoušejte si psaní závorek v následujícím okně. Dokážete přepsat tuto řadu, aniž byste se v tom zamotali?

[[<<{{<<>>}}]] []{}<> >}]<{[}}}{{>><<]][[[>]{}<][{}>[]

Ostatní závorky na Mac

Typ závorekLevá závorkaPravá závorka
[hranaté]Alt + úAlt + )
{složené}Alt + 9Alt + 0
<špičaté>Alt + , (čárka)Alt + . (tečka)
Psaní závorek na Mac

Pojďtě si nabyté znalosti ihned vyzkoušet. Zvládnete přepsat tyto znaky?

[[<<{{<<>>}}]] []{}<> >}]<{[}}}{{>><<]][[[>]{}<][{}>[]

Psaní na klávesnici

Klávesnice v sobě kromě závorek ukrývá mnoho dalších pokladů. Kurz Psaní Hravě je tu od toho, aby Vám ji pomohl profesionálně ovládnout. Kromě psaní zvláštních znaků se naučíte používat všechny své prsty (alespoň ty na rukou), a tak budete schopni psát nejen rychleji, ale zároveň budete moci hledět pouze na obrazovku. Psaním tak nebude trpět Váš krk ani Vaše záda.